CAP-MR-752
Hot Capillary Thermostat - Manual Reset
Bulb and capillary thermostat, manual reset, Opens at 752°F± 36°F, 3mm x 155mm(.119"x 6.1") bulb, 2500mm (98") stainless steel capillary, SPST, 120/240VAC, 20Amp, UL, C-UL,EC, RoHS Compliant
Description
Bulb and capillary thermostat, manual reset. This non-recycling device trips at 752F shutting down the thermal circuit until reactivated. The thermostat will remain open until the reset button is manually depressed. Selco CAP-MR series meets the U.L. requirement of trip-free where the circuit remains open while the manual reset button is depressed.
Specifications
| Product Series | CAP-MR |
|---|---|
| Type | Fixed Temperature, Manual reset |
| Hot Control | Manual Reset |
| Function | Open On Rise (Normally Closed) |
| Switch | SPST |
| Temperature | 752°F ±36°F (400°C ±20°C) |
| Differential | n/a |
| Bulb Diameter | .119" (3mm) |
| Bulb Length | 6.1" (155mm) |
| Bulb & Capillary Material | Stainless Steel |
| Capillary Length | 98" (2500mm) |
| Accessories | n/a |
| Mounting/Sensing | Air & Immersion |
| Electrical Rating | 120/240VAC, 20 Amps, Resistive, 6,000 Cycles |
| Approvals | UL, C-UL, ENEC |
Additional Accessory Options
Selco's appliance knobs are high-quality knobs used on our remote capillary thermostats for reliable, precise control and a clean, modern look. They are functional, and built to last — offering effortless control that complements your appliance design.
Resources
Hot Capillary Thermostat - Manual Reset Resources
CAP Series Datasheet
Download Resource
CAP-MR Series Datasheet
Download Resource
DPL Series Datasheet
Download Resource
Fail-Safe Series Datasheet
Download Resource
HC Series Datasheet
Download Resource
HCRM Series Datasheet
Download Resource
Need a Custom Solution?
Our engineering and manufacturing capabilities are next level and we have a team of people ready to work with you.
