CAP-85-230-D
Hot Capillary Thermostat
Bulb and capillary thermostat, adjustable
Description
Bulb and capillary thermostat, adjustable
Specifications
| Product Series | CAP |
|---|---|
| Type | Adjustable, Automatic Reset |
| Hot Control | Auto Reset |
| Function | Open On Rise (Normally Closed) |
| Switch | SPDT |
| Temperature | 85°F to 230°F °7.2°F (30°C to 110°C °4°F) |
| Differential | 7.2°F °3.6°F (4°C °2°C) |
| Bulb Diameter | .24" (6mm) |
| Bulb Length | 3.15" (80mm) |
| Bulb & Capillary Material | Copper |
| Capillary Length | 38" (970mm) |
| Accessories | |
| Mounting/Sensing | Air & Immersion |
| Electrical Rating | 120/240VAC, 20 Amps, Resistive, 100,000 Cycles |
| Approvals | UL, C-UL, ENEC, RoHS |
Resources
Hot Capillary Thermostat Resources
CAP Series Datasheet
Download Resource
CAP-MR Series Datasheet
Download Resource
DPL Series Datasheet
Download Resource
Fail-Safe Series Datasheet
Download Resource
HC Series Datasheet
Download Resource
HCRM Series Datasheet
Download Resource
Need a Custom Solution?
Our engineering and manufacturing capabilities are next level and we have a team of people ready to work with you.
