CAP-60-450
Hot Capillary Thermostat
Bulb and capillary thermostat, adjustable 60-450°, 5mm x 75mm BULB (.197 x 3.15"), 980mm (38.59") SS capillary, SPST, 28mm bracket</p>
Description
Bulb and capillary thermostat, adjustable 60-450°, 5mm x 75mm BULB (.197 x 3.15"), 980mm (38.59") SS capillary, SPST, 28mm bracket
Specifications
| Product Series | CAP |
|---|---|
| Type | Adjustable, Automatic Reset |
| Hot Control | Auto Reset |
| Function | Open On Rise (Normally Closed) |
| Switch | SPST |
| Temperature | 60°F to 450°F °16.2°F(16°C to 232°C °9°C) |
| Differential | 12.6°F °7.2°F(7°C °4°C) |
| Bulb Diameter | .197" (5mm) |
| Bulb Length | 3.15" (80mm) |
| Bulb & Capillary Material | Stainless Steel |
| Capillary Length | 38" (970mm) |
| Accessories | n/a |
| Mounting/Sensing | Air & Immersion |
| Electrical Rating | 120/240VAC, 20 Amps, Resistive, 100,000 Cycles |
| Approvals | UL, C-UL, ENEC, RoHS |
Resources
Hot Capillary Thermostat Resources
CAP Series Datasheet
Download Resource
CAP-MR Series Datasheet
Download Resource
DPL Series Datasheet
Download Resource
Fail-Safe Series Datasheet
Download Resource
HC Series Datasheet
Download Resource
HCRM Series Datasheet
Download Resource
Need a Custom Solution?
Our engineering and manufacturing capabilities are next level and we have a team of people ready to work with you.
