CAP-40-105-R
Hot Capillary Thermostat
Bulb and capillary thermostat, adjustable 40-105°, 6mm x 160mm (.24" x 6.3") bulb , 1500mm (59") copper capillary, SPST, 28mm bracket, best used with CAP-40-105-KNOB, CAP-BEZELS. Knob and bezel sold separately.
Description
Bulb and capillary thermostat, adjustable 40-105°, 6mm x 160mm (.24" x 6.3") bulb , 1500mm (59") copper capillary, SPST, 28mm bracket, best used with CAP-40-105-KNOB, CAP-BEZELS. Knob and bezel sold separately.
Specifications
| Product Series | CAP |
|---|---|
| Type | Adjustable, Automatic Reset |
| Hot Control | Auto Reset |
| Function | Open On Rise (Normally Closed) |
| Switch | SPST |
| Temperature | 40°F to 105°F °3.6°F (4°C to 40°C °2°C) |
| Differential | 2.7°F °1.8°F (1.5°C °1°C) |
| Bulb Diameter | .24" (6mm) |
| Bulb Length | 6.29" (160mm) |
| Bulb & Capillary Material | Copper |
| Capillary Length | 59" (1500mm) |
| Accessories | |
| Mounting/Sensing | Air & Immersion |
| Electrical Rating | 120/240VAC, 20 Amps, Resistive, 100,000 Cycles |
| Approvals | UL, C-UL, ENEC, RoHS |
Additional Accessory Options
Selco's appliance knobs are high-quality knobs used on our remote capillary thermostats for reliable, precise control and a clean, modern look. They are functional, and built to last — offering effortless control that complements your appliance design.
Resources
Hot Capillary Thermostat Resources
CAP Series Datasheet
Download Resource
CAP-MR Series Datasheet
Download Resource
DPL Series Datasheet
Download Resource
Fail-Safe Series Datasheet
Download Resource
HC Series Datasheet
Download Resource
HCRM Series Datasheet
Download Resource
Need a Custom Solution?
Our engineering and manufacturing capabilities are next level and we have a team of people ready to work with you.
