CAP-140-752-Z
Hot Capillary Thermostat
Bulb and capillary thermostat, adjustable 140-752°, 3mm x 155mm bulb (.118" x 6.1"), 420mm (16.54") SS capillary, SPST, 28mm bracket. Best used with CAP-140-752-KNOBF and CAP-BEZEL. Knob and bezel sold separately.
Description
Bulb and capillary thermostat, adjustable 140-752°, 3mm x 155mm bulb (.118" x 6.1"), 420mm (16.54") SS capillary, SPST, 28mm bracket. Best used with CAP-140-752-KNOBF, CAP-BEZELS. Knob and bezel sold separately.
Specifications
| Product Series | CAP |
|---|---|
| Type | Adjustable, Automatic Reset |
| Hot Control | Auto Reset |
| Function | Open On Rise (Normally Closed) |
| Switch | SPST |
| Temperature | 140°F to 752°F °21.6°F (60°C to 400°C °12°C) |
| Differential | 12.6°F °7.2°F(7°C °4°C) |
| Bulb Diameter | .118" (3mm) |
| Bulb Length | 6.1" (155mm) |
| Bulb & Capillary Material | Stainless Steel |
| Capillary Length | 17" (420mm) |
| Accessories | https://www.selcoproducts.com/product/cap-140-752-knobf |
| Mounting/Sensing | Air & Immersion |
| Electrical Rating | 120/240VAC, 20 Amps, Resistive, 100,000 Cycles |
| Approvals | UL, C-UL, ENEC, RoHS |
Additional Accessory Options
Selco's appliance knobs are high-quality knobs used on our remote capillary thermostats for reliable, precise control and a clean, modern look. They are functional, and built to last — offering effortless control that complements your appliance design.
Resources
Hot Capillary Thermostat Resources
CAP Series Datasheet
Download Resource
CAP-MR Series Datasheet
Download Resource
DPL Series Datasheet
Download Resource
Fail-Safe Series Datasheet
Download Resource
HC Series Datasheet
Download Resource
HCRM Series Datasheet
Download Resource
Need a Custom Solution?
Our engineering and manufacturing capabilities are next level and we have a team of people ready to work with you.
