2577-XXXX
2577 Teach-Me Timer
Programmable timer for beverage dispensers and cooking equipment. 115VAC Power supply, 10A output, switch input, buzzer and more, UL Approved E70766
Description
Programmable timer for beverage dispensers and cooking equipment 115VAC Power supply, 10A output, switch input, buzzer and more UL Approved - E70766
Specifications
| Product Series | Standard |
|---|---|
| Controller Type | Open Board |
| Features | Transformer-less Power Supply. Compact footprint of 2.35x3.6" |
| Applications | Beverage dispensers, Cooking Equipment |
| Specifications | Buzzer: 90 dB |
| Operating Temperature | 30°F to 158°F |
| Timing Range | 0.050 seconds to 54 minutes |
| Input Sensors/Switches | 1 switch input |
| Input Power | 115VAC |
| Outputs | 10A |
| I/O Connector | 4 pin Amp Part#770968-1 |
| Approvals | UL File E70766 |
Need a Custom Solution?
Our engineering and manufacturing capabilities are next level and we have a team of people ready to work with you.
